INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Kowalowski (Kowalewski) h. Radwan  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kowalowski (Kowalewski) Józef h. Radwan (ok. 1540–1597), poseł sejmowy. Pochodził z średnio zamożnej szlachty z pow. pilzneńskiego, był synem Mikołaja, dziedzica części wsi Sowiny i Skurowej. Kształcił się w Akad. Krak., wpisany w semestrze letnim 1555 r. Karierę urzędniczą rozpoczął jako podstarości biecki, którym był już w r. 1572. W r. 1583 został sędzią grodzkim krakowskim. W l. 1584–5 był podstarościm krakowskim przy Janie Zamoyskim. Wreszcie w r. 1588 został podsędkiem ziemskim krakowskim. W czasie bezkrólewia w r. 1587 został wybrany przez szlachtę krakowską sędzią kapturowym z pow. bieckiego, a w parę miesięcy później reprezentował woj. krakowskie na sejmie koronacyjnym Zygmunta III. W r. 1590 był posłem sejmowym wybranym na sejmiku proszowickim przez zwolenników programu kanclerza J. Zamoyskiego. Sejm r. 1590 obdarzył go funkcją poborcy w pow. krakowskim. T. r. brał udział w rokach ziemskich w Krakowie (23 VI) i podpisał list do opozycyjnej szlachty krakowskiej, wzywający ją do zaniechania protestacyjnego zjazdu w Proszowicach. W późniejszym czasie, uczestnicząc w życiu politycznym, okazał się K. gorliwym zwolennikiem Zygmunta III, czemu dał wyraz, protestując w r. 1592 przeciwko antykrólewskim uchwałom zapadłym na sejmiku proszowickim. K. zmarł w pierwszej połowie 1597 r. Był właścicielem wsi Skurowej i Zawadki oraz części Gorzejowej i sołectwa w Kamienicy w dawnym pow. pilzneńskim. Posiadał też część wsi Rozdziele w pow. szczyrzyckim w r. 1576 i do niego chyba w tymże powiecie należała część Woli Żegocińskiej,. Z małżeństwa z Barbarą Dembińską ze Szczekocin pozostawił dzieci: Andrzeja, Zofię, Katarzynę, Dorotę, Barbarę i Elżbietę.

 

Boniecki; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Lepszy, Rzeczpospolita polska w dobie sejmu inkwizycyjnego 1589–1592, Kr. 1939; Urban W., Wieś jasielska w latach 1525–1650, w: Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego, Kr. 1964; – Akta sejmikowe woj. krak., I; Album stud. Univ. Crac., III 17; Kronika mieszczanina krakowskiego z lat 1575–1595, Wyd. H. Barycz, Kr. 1930 s. 30, Bibl. Krak. nr 70; Materiały do dziejów reformacji w Krakowie, Oprac. R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1962; Zbiór aktów do historii ustroju sądów, Wyd. S. Kutrzeba, Arch. Kom. Prawn., Kr. 1909 VIII cz. 2; Źródła Dziej., XIV (Małopolska) s. 242, 244, 250; Vol. leg., II 325; – AGAD: Arch. Skarbu Kor. Rejestry poborowe nr 60 k. 71, nr 114 k. 86.

Irena Kaniewska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.